Jak uatrakcyjnić portfolio na WordPress’ie? Trzy przydatne wtyczki.

Wiesz, do kogo piszesz na Facebooku?
27 sierpnia 2012
Jak prowadzić stronę na Facebooku? [Infografika]
4 października 2012
Show all

WordPress jest oprogramowaniem coraz częściej wykorzystywanym przez fotografów, którzy chcą stworzyć swoje portfolio w Internecie. Nic w tym dziwnego. WP daje całkiem spore możliwości techniczne a przy tym jest łatwy w instalacji i intuicyjny.

Najważniejsze jest to, że został wydany na licencji GPL. To oznacza, że jest całkowicie darmowy!
Dziś pokażę Wam jak można uatrakcyjnić swoje fotograficzne portfolio na Wordpresie. Oto trzy  przydatne wtyczki, dzięki którym Wasza strona nabierze rumieńców.

 

1. Related Posts Thumbnails

Bardzo przydatna wtyczka, który doda pod każdym postem linki wraz z miniaturami do postów o podobnej tematyce. Plugin ma dość duże możliwości modyfikacji. Ustawienia wtyczki pozwalają na dostosowanie rozmiaru miniatur, kolorów i kształtów czcionek, wielkości bloków i typu relacji (wg kategorii, tagów itp.)

Przykład strony,  na której zainstalowano tą wtyczkę: http://www.annawojtaszewska.pl/blog/

Wtyczkę można ściągnąć z tej strony: http://wordpress.shaldybina.com/plugins/related-posts-thumbnails/

 

2. Slideshow Gallery

Wtyczka, która pozwala na stworzenie efektownego pokazu slajdów na stronie Wordpresa. To idealna  opcja na atrakcyjne pokazanie swojego dorobku fotograficznego

Przykładowe realizacje stron z wtyczką: http://wordpress.org/extend/plugins/slideshow-gallery/screenshots/

Wtyczkę można ściągnąć ze strony WordPress.org: http://wordpress.org/extend/plugins/slideshow-gallery/

 

3. NextGEN Gallery

Wtyczka,  dzięki której stworzysz  rozbudowaną Galerię zdjęć na swojej stronie. Plusem tej wtyczki są duże  możliwości modyfikacji (szybkie przesyłanie fotografii, zarządzania, sortowanie, edycja miniaturek, albumów). Plugin zapewnia również dwa style wyświetlania (pokaz slajdów i galeria miniatur). Oba wyposażone w szeroką gamę opcji (ustawienie rozmiaru, styl, czasu przejścia, efektu przejścia itp.)

Przykład strony,  na której zainstalowano tą wtyczkę: http://www.biernackamakeup.pl/stylizacje/

Wtyczkę można ściągnąć ze strony WordPress.org: http://wordpress.org/extend/plugins/nextgen-gallery

 

Na dziś tyle, a Was zachęcam do uatrakcyjniania  swojego fotograficznego portfolio a poniżej jeszcze kilka słów o WordPress’ie.

 

Czym jest WordPress?

WordPress to w tym momencie jeden najpopularniejszych systemów publikacji działającym na PHP i MySQL. Powstał jako prosta platforma blogowa w 2003 roku i od tego momentu jest cały czas udoskonalany. Dziś na WordPress’ie „postawić” można nie tylko prostego bloga, ale również zawansowane witryny.
I od razu małe wyjaśnienie w terminologii:

W sieci istnieją dwie oficjalne strony WordPressa:  Wordpress.com i WordPress.org.

  • WordPress.com to platforma blogowa, na której można założyć bezpłatnie swoje konto i stronę (w domenie wordpress.com lub własnej)
  • WordPress.org to strona, na której znajduje się aktualnej oprogramowanie WordPressa wraz z dodatkami.

Szczegółowe informacje na temat obu platform znajdują się  tutaj: http://codex.wordpress.org/pl:WordPress.com_kontra_WordPress.org

Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Certyfikowany trener Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Informatycznych (ECCC) z zakresu modułów: „PI M7 e-Marketing” oraz „PI M9 Grafika dla fotografów”. Właścicielka firmy iMedia Solutions, specjalizującej się w inbound marketingu (prowadzenie blogów firmowych, content marketing) i organizacji szkoleń z zakresu marketingu w internecie.

Komentarze są wyłączone.