O e-wizerunku i bezpieczeństwie danych w sieci na przykładzie

„Content is King”, czyli o zawartości strony i pozycjonowaniu
17 października 2012
Jak umieścić slider w Bloggerze (portfolio)?
29 listopada 2012
Show all

Do napisania tekstu zainspirowała mnie wczorajsza zabawa z usuwaniem swojego konta w serwisie randkowym Badoo. „Zaraz, zaraz”- zapytacie. „Po co potrzebuję konto w serwisie randkowym?”  Otóż po nic, nie potrzebuje wcale. „Dlaczego tam miałam konto?”  Aaaa… to doskonałe pytanie! Odpowiem tajemniczo niczym Wyrocznia z Matrixa. Otóż konto na Badoo miałam, chociaż go nie zakładałam…

Do tego zaskakującego odkrycia doszło podczas rutynowego sprawdzania pozycjonowania mojej firmy w wyszukiwarce Google. Przy frazie z moim imieniem i nazwiskiem nieoczekiwanie w wynikach wyszukiwania ukazał się link z tytułem:
Katarzyna Biernacka, 33
i linkiem do serwisu Badoo.pl


Oczywiście zaintrygowało mnie to, więc kliknęłam w link.
Po załadowaniu strony, moim oczom ukazał się taki widok…

Okazało się, że nie dość, że mam swoje konto. Nie dość, że konto jest opatrzone moim zdjęciem (nota bene moim starym zdjęciem profilowym z Facebooka). To do tego nad zdjęciem jest adnotacja…Zresztą sami widzicie  jaka.

Nie mogłam pozwolić, żeby tak wątpliwa wizytówka „wisiała” w internecie, dlatego od razu poczyniłam kroki związane z usunięciem profilu. Musiałam się zalogować.

„Jak zalogować?” – zapytacie – „skoro nie zakładałam konta i nie znam loginu i hasła?”

Otóż zalogowanie się na konto Badoo nie stanowiło problemu. Okazało się, że  na konto mogę zalogować się poprzez…Facebooka ( Tak, tak, ale…Czy kogoś to zaskakuje?)

Po zalogowaniu rozpoczęłam proces usuwania konta, co okazało się wyzwaniem  z poziomu „tych zaawansowanych”.  Myślałam, że wystarczy  wejść w Ustawienia i opcje Usuń konto.  Myliłam się.   Rozpoczęłam zabawę z klikaniem w następujące okienka.

 

Okienko nr 1: Pierwsza zapora, ale daję dzielnie Usuń konto. Trochę mi tylko szkoda, że: Mnóstwo chłopaków i dziewczyn będzie za mną tęsknić. 

 

Okienko nr 2: Mnie też jest przykro, ale nie korzystam z Supermożliwości (chociaż kuszą, bo aż 3 dni za darmo). Klikam Usuń profil.

 

Okienko nr 3: Napisałam, dlaczego usuwam profil, ale  pojawia się kłopot.   Nie znam aktualnego hasła! (Bo niby skąd?). Klikam, że nie pamiętam hasła i czekam na maila z jego przypomnieniem.

 

Okienko (w mailu) nr 4: Tak, naprawdę chcę was opuścić. Klikam Usuń profil.

Okienko nr 5: Wreszcie finisz. Mnie też zamurowało.

 

Udało mi się usunąć konto na Badoo. No prawie, bo po usunięciu dostałam jeszcze takiego maila.

 

Zakładam jednak, że po 30 dniach to konto faktycznie będzie nieaktywne ( bo w to, że zostanie usunięte,  szczerze wątpię).

 

Teraz tylko pozostawało pytanie, skąd mój profil na Badoo, skąd konto w ogóle się tam znalazło? Nie zakładam nieopatrznie kont w serwisach  bez znaczenia.  Pilnuję tego.
Odpowiedź na to pytanie otrzymałam po przeszukaniu archiwów skrzynki email. Badoo wyłudziło dane za pomocą aplikacji na Facebooku. Jak widać wystarczyło jedno, nieświadome kliknięcie…

 

 

Ten przykład jest najlepszym dowodem na to, że każdy z Was powinien co jakiś czas sprawdzać zasoby Internetu pod kątem swojej osoby. Wystarczy, że  od czasu do czasu wpiszecie w wyszukiwarce swoje imię i nazwisko.

 

Sprawdzaj, co o Tobie mówią wyszukiwarki Google.com oraz 123people.com.

 

To pierwsze miejsce, w którym Internauci (Klienci) mogą wpisać twoje imię i nazwisko. Jeżeli znajdziesz gdzieś treści, które wg Ciebie mogą być szkodliwe, pisz od razu do administratora danej strony lub moderatora forum z prośbą o ich usunięcie.

Pamiętaj!

E-wizerunek to obraz, jaki o sobie i swojej firmie będziesz kreować w Internecie.

Ten obraz stworzony zostanie na podstawie informacji, jakie będziesz dawać innym ludziom, swojemu otoczeniu w sieci. Na podstawie tych informacji inni ludzie (Twoi Klienci!) będą budować sobie na Twój Temat i Twojej firmy subiektywne opinie. Dla Ciebie najważniejsze jest to, żeby te opinie były w 100% pozytywne.

Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Certyfikowany trener Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Informatycznych (ECCC) z zakresu modułów: „PI M7 e-Marketing” oraz „PI M9 Grafika dla fotografów”. Właścicielka firmy iMedia Solutions, specjalizującej się w inbound marketingu (prowadzenie blogów firmowych, content marketing) i organizacji szkoleń z zakresu marketingu w internecie.

Komentarze są wyłączone.