Testy modułów blogowych w e-sklepach: RedCart.pl

Testy modułów blogowych w e-sklepach: Shoper.pl
9 grudnia 2014
Nowy moduł bloga w Shoper.pl, czyli testuję wersję testową
18 lutego 2015
Show all

Jak zakładać blogi przy e-sklepach?  Moje doświadczenia w tym zakresie pokazują, że utworzenie w pełni wartościowego bloga na platformie e-commerce nie jest takie proste. W tym cyklu testuję moduły blogowe na najważniejszych platformach oferujących rozwiązania do e-sklepów.

Nie wszystkie platformy e-commerce mają wdrożone rozwiązania, które pozwalają na integrację platformy sklepowej z platformą blogową typu WordPress. Nie wszystkie dają też możliwość założenia wartościowego bloga na własnym systemie. Ostatnio testowałam moduł Artykuły na Shoper.pl, a dziś zobaczycie, jakie rozwiązanie w zakresie prowadzenia bloga ma dla nas platforma RedCart.pl.

Zaczynamy!

Czy na platformie RedCart.pl mamy możliwość założenia bloga?

W panelu administracyjnym RedCart.pl jest moduł do dodawania treści/aktualności, który można wykorzystywać jako moduł blogowy. Chociaż przyznam szczerze, że jest to rozwiązanie dla ludzi o mocnych nerwach. Ale o tym powiem w dalszej części tekstu.

Jak wygląda moduł blogowy na platformie RedCart.pl?

Ubogo. To chyba najlepsze słowo, jakim można określić to, co kryje się pod określeniem moduł bloga na Redcart.pl. Funkcje bloga zostały tutaj okrojone do granic możliwości. W zasadzie mogłabym je wymienić na palcach jednej ręki. I jednej nogi. Zachowane zostało jednak minimum przyzwoitości, które pozwala na redagowanie i publikowanie treści na podstawowym poziomie. I o tym za chwilę.

Jakie funkcje posiada moduł bloga w RedCart.pl?

Po wejściu w zakładkę w panelu administracyjnym  e-sklepu o nazwie Wygląd sklepu możemy zrobić dwie rzeczy: wejść w Dodaj news lub Konfigurację. Przy czym Konfiguracja to wg mnie dość niefortunne słowo, biorąc pod uwagę zawartość tej zakładki. Możliwości “konfiguracji” mamy tyle, co kot napłakał.

 • Możemy sobie:
  Ustalić tytuł działu i bloku oraz ustawić liczbę wpisów na stronie i boksie. I jeszcze włączyć lub wyłączyć komentarze Facebooka pod tekstami. I co jeszcze?
 • Podłubać w nosie po ciężkiej robocie.

redCart_konfiguracja
Niewiele więcej opcji znajdziemy w zakładce Dodaj newsa, chociaż w porównaniu z “konfiguracją” przedstawia się znacznie okazalej.

Przy dodawaniu newsa mamy możliwość ustawienia następujących danych:

 • Tytuł newsa
 • Data dodania
 • Status dla wpisu (aktywny czy nieaktywny)
 • To, czy miniaturka ma być wyświetlana w treści wpisu
 • Dodać  miniaturkę

redCart_newsy1

Sam panel do dodawania newsów składa się z dwóch części: miejsca do dodania leadu artykułu (opis skrócony) oraz tekstu głównego (treść wpisu).

redCart_newsy2

Jak się formatuje tekst?

Szczerze? Pierwszy tekst formatowałam jakieś 30 minut. Strasznie się przy tym napociłam. I to nie dlatego, że tekst był długi lub miał dość wymyślną typografię.

Na pierwszy rzut oka opcje do formatowania tekstu nie wyglądają źle. Moduł wyposażony jest w całkiem przyzwoicie wyglądający procesor tekstu. Możemy w nim dokonać wszystkich podstawowych upiększeń tekstu: wybrać czcionkę, wielkość, styl, wyrównanie tekstu, wstawiać media, emotikony, itd. Niestety w praktyce część z tych funkcji nie działa lub działa tak sobie. Efekt? Co innego formatujesz w panelu, a co innego ostatecznie widzisz na stronie. Nie wyświetlają się spacje lub tekst  się rozjeżdża. Umieszczasz w panelu wypunktowaną listę po czym… na stronie jej nie ma. W tym zakresie praca z modułem aktualności RedCart.pl to prawdziwa mordęga. Ale po kilku dniach nabywamy wprawy i już nam wszystko jedno.

PLUSY

[checklist icon=”ok-sign” iconcolor=”#81d742″ circle=”no”]

 • łatwy, intuicyjny w obsłudze

[/checklist]

MINUSY

[checklist icon=”minus-sign” iconcolor=”#dd3333″ circle=”no”]

 • niektóre znaczniki do formatowania nie działają (wypunktowanie, wyjustowanie)
 • nie ma możliwości poglądu tekstu w panelu (musisz go opublikować i podglądać przez stronę)
 • formatowanie tekstu w panelu nie jest takie samo jak na stronie
 • kod jest  zaśmiecony zbędnymi znacznikami
 • wymagana podstawowa znajomość HTML, tekst czasami trzeba poprawiać na poziomie kodu

[/checklist]

 

Jakie są opcje SEO?

Wystarczające. W specjalnej zakładce możemy do każdego newsa ustalić indywidualne opcje takie jak: alternatywny tytuł, opis a także słowa kluczowe do wyszukiwarek. Pod każdym okienkiem jest licznik znaków, co jest dobrym i praktycznym rozwiązaniem (wiemy ile mamy znaków do dyspozycji).

redCart_SEO

Co jeszcze jest w tym module?

Hmmm….Znacznie prościej jest mi napisać czego nie ma. A nie ma wielu rzeczy, np. możliwości kategoryzowania i tagowania postów. I tym samym nie ma czegoś takiego jak struktura newsów. Jedyne,  co je w jakiś sposób kategoryzuje, to czas dodania. Zasada jest prosta jako konstrukcja cepa.  Posty   po zakończeniu miesiąca wpadaja  do archiwum miesięcznego a te z kolei do archiwum rocznego. I tyle. Nie masz możliwości wyszukania postów po temacie (kategorii czy tagu) musisz przewertować wszystkie newsy z maja czy sierpnia lub 2014 roku. I ciekawostka. Po zakończeniu roku posty ze strony automatycznie wskakują do archiwum rocznego. Efekt? 1 stycznia 2015 na stronie głównej bloga miałam 0 postów. Wszystkie wpadły do zakładki 2014 i zniknęły ze strony.
Tych elementów jest znacznie więcej, ale wg mnie właśnie opcji kategoryzowania newsów najbardziej brakuje. Gdyby ją dodać,  moduł aktualność z RedCart.pl można by  było zaliczyć do grona przyzwoitych, a bez niego jest po prostu żenujący.

Podsumowanie i ocena

Zapytałam jakiś czas temu właścicieli sklepów na RedCart.pl o bloga. Czy go prowadzą i w jaki sposób. Okazało się, że większość nie prowadzi (a to poważny błąd) a ci nieliczni, którzy to robią mają bloga osobnego. Postawionego na Bloggerze lub WordPressie.

Czy warto prowadzić  bloga w ramach  RedCart.pl?

 • Jeżeli masz sklep na RedCart.pl i zależy ci na rozbudowanym blogu firmowym, musisz na razie postawić go gdzie indziej. To, co oferują na RedCart.pl po prostu do tych celów się nie nadaje. Lepiej już zainwestować w osobną instalację i cieszyć się z tysiąca możliwości i wtyczek.
 • Moduł bloga prowadzony na RedCart w zupełności natomiast wystarczy osobom, które wolą prostego bloga. Takiego, którego chcą wykorzystywać jako narzędzie pod pozycjonowanie sklepu czy publikowanie komunikatów i poradnikowych treści Klientom. W tej wersji, w połączeniu np. z Facebookiem będzie nawet całkiem nieźle funkcjonował.

A moja ocena?

Ocena:

[counters_circle]
[counter_circle filledcolor=”” unfilledcolor=”” size=”220″ speed=”1500″ value=”90″]2,5/5[/counter_circle]
[/counters_circle]

Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Certyfikowany trener Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Informatycznych (ECCC) z zakresu modułów: „PI M7 e-Marketing” oraz „PI M9 Grafika dla fotografów”. Właścicielka firmy iMedia Solutions, specjalizującej się w inbound marketingu (prowadzenie blogów firmowych, content marketing) i organizacji szkoleń z zakresu marketingu w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.